نقاشی روی سفال

اطلاعات کلی


مدرس : استاد خانم علی یاری

سطح آموزش : مبتدی - حرفه ای

مدت دوره آموزش : هر ترم یک ماه در هفته دو جلسه

تاریخ شروع : 15 مهر 1399

هزینه دوره : 175,000 تومان

نقاشی روی سفال

توضیحات درباره دوره

 

آموزش نقاشی روی سفال

 

( با ارائه مدرک بین المللی برای اولین بار در استان آذربایجانشرقی )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نحوه ثبت نام :

زمان کلاسها :  تعیین کلاس به صورت حضوری با هماهنگی هنرجو  و معاونت بر اساس وقت خالی هنر جو و ظرفیت کلاس تشکیل می شود.

هنرجو باید هنگام ثبت نام حضور داشته باشد و سپس برای ثبت نام مراحل زیر را طی کند :

الف- پرداخت شهریه 175/000تومان به صورت حضوری (  دوره بصورت ترمیک برگزار میشود . هر ترم هشت جلسه ، هر جلسه 1/30 ساعته ، در هفته دو جلسه  و بصورت یک ماه ترمیک میباشد )
ب- 2 قطعه عکس 
ج- کپی کارت ملی و شناسنامه
د- تکمیل فرم ثبت نام در آموزشگاه

 

 

شرایط گرفتن مدرک  بین المللی نقاشی روی سفال :


1) بعد از طی دوره و گذراندن آزمون
2) بدون حضور در کلاس ( جهت معرفی به آزمون )

 

 

 

 

سرفصل های دوره :

                                         

نقاشی روی سفال

سفالگری یکی از کهن ترین صنایعی است که محل تولید آن از کشور ایران است. تاریخ سفالگری در ایران از هزاره هشتم پیش از میلاد شروع شد. مهم ترین پیشرفت در صنعت سفال سازی ، خلق نقاشی روی سفال ها می باشد . این روش ممکن است در نتیجه انگیزه زیبا پسندی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان ظروف باشد. سابقه سفال ها در ایران به هزارهای قبل از میلاد تعلق دارد. اولین نمونه های سفال مربوط به دوره اول تمدن یعنی هزاره پنجم قبل از میلاد است.

هنر نقاشی روی سفال، در زمینه هنر سفالگری به وجود آمده است. نقاشان سفال پس از آشنایی با سفال از خط های هندسی استفاده می کردند و رفته رفته به جای خط های هندسی روی سفال، گل ، گیاه و یا حیواناتی مانند: مار ، شترمرغ، روی ظرف نقاشی می کردند. این روش به سبب شوق هنری ابداع شد . نقاشی به سبک طبیعی و برابر آنچه که در طبیعت وجود داشت و بر اساس ذوق هنری انسان ها ، رفته رفته هنرمندان، به نقاشی کردن طبیعت و موجودات و اشیا پرداختند. هنر نقاشی روی سفال نیز به خوبی حضور خود را در ظروف سفالی اسلامی ثابت کرد و مناطق سفال گری در ایران تشکیل گرفت و آثار منحصر به فردی ساخته شد.

تکنیک مورد استفاده در تزیین سفال گری متنوع است ، از جمله تکنیک ها زیر لعابی ، رو لعابی، لعاب های فیروزه ای ، لعاب هفت رنگی و لعاب های مینایی می توان اشاره کرد.

تکنیک زیر لعابی

یکی از شیوه های منحصر به فرد در تزیین سفال می باشد که با استفاده از آن می توان پیش لعاب کاری سفال ، طرح های بسیار جذابی را در اجسام سفالی نقاشی کرد. لعاب روی سطح نقاشی کشیده شده روی سفال را پوشش می دهد، این نوع تزیین در سطح سفال، علاوه بر زیبایی از استقامت و استحکامت زیادی برخوردار است. با استفاده از تکنیک نقاشی زیر لعابی، پوشش شفاف و چشم نوازی را بر روی اجسام سفالی ایجاد کرد حتی با استفاده از تکنیک زیر لعابی می توان نقاشی های بسیار زیبا و هنرمندانه ای در سطوح سفالی رسم نمود. تکنیک زیر لعابی در قرن دوازدهم میلادی اوج بیشتری پیدا کرد که در آن دوران رنگ های مورد استفاده برای نقاشی زیر لعابی را به روش مستقیم و یا از روش های دیگر بر روی بدنه سفال ایجاد می نمودند و بعد یک لایه لعاب شفاف برای پوشش سطح سفال برای نقاشی استفاده می کردند. با استفاده از لعاب کاری می توان سفال های بسیار زیبا و با درخششی جالب تولید کرد.

نقاشی برجسته روی سفال

یکی از جالب ترین و جذاب ترین هنرهای امروزی نقش برجسته است که در میان علاقمندان محبوبیت خاصی پیدا نموده است. نقاشی برجسته برروی سفال و تابلوها به طور زیبایی استفاده می شود و حتی به نمای داخلی ،جلوه جذابی می بخشد. توصیه به علاقمندان برای انجام نقش برجسته روی سفال و انواع نقاشی های روی سفال می توان گفت این روش بازار کار خوبی دارد و همواره می توانند از هنر خود درآمد کسب نمایند. آموزش نقاشی روی سفال برجسته ، نقش پر رنگی در همه کارهای هنری دارد به این توجه داشته باشید تکنیک های برجسته سازی نیز نیاز به آموزش ظرافت های هنری فراوانی دارد. هنر نقاشی روی سفال طراحی نقش های سنتی و مدرن بر روی بدنه سفال است که با استفاده از روش تکنیک های متفاوتی انجام می گیرد .

 

 


مزایای آموزش نقاشی روی سفال

نقاشی روی سفال یکی از لذت بخش ترین فعالیت هنری می باشد که علاوه بر ایجاد سرگرمی و تفریح در اوقات فراغت، دارای مزایای جالب تری در سلامتی نیز دارد که از آن جمله می توان به ایجاد آرامش روحی و معنوی نقاشی روی سفالگری، روندی را برای بروز خلاقیت ها و مهارت های فردی فراهم می آورد و حتی یک شغل مناسب برای ایجاد آرامش در ذهن می باشد و می توان از آن برای روش تمرکز که هدف آن به دست آوردن آرامش و اصلاح کیفیت روانی است، استفاده نمود. نقاشی روی سفال یک سرگرمی لذت بخش می باشد و امکان نشان دادن استعدادها و خلاقیت ها را به وجود می آورد و باعث فرصت مناسبی برای خلق آثار هنری جدید می باشد. با آموزش نقاشی روی سفال می توان آزمون خطا را به طور مستقیم در زندگی تجربه کرد و به این ترتیب اشتباهات احتمالی در نقاشی روی سفال و تلاش در رفع اشکالات به وجود آمده در نقاشی ، موجب افزایش قدرت تحمل و درک می گردد.

 

 

 

 • پس از اتمام دوره : 
 • اعطاء مدرک بین المللی نقاشی روی سفال
 • اعطاء کارت مربیگری بین المللی
 • در حین دوره آموزشی :
 • برگزاری ورک شاپ
 • برگزاری نمایشگاه گروهی
 • برگزاری نمایشگاه انفرادی
 • برگزاری اردوی هنر
 • بازدید از نمایشگاهها

شرکت در دوره

برای شرکت در دوره به نکات زیر توجه فرمایید :


 • حتما باید در سایت عضو باشید.
 • بعد از اینکه دکمه شرکت در دوره را انتخاب کردید با مراجعه به آموزشگاه و پس از تایید مدیر شرکت داده میشوید.
 • ظرفیت کلاس دوره ها از طریق ثبت نام آنلاین هم مشخص میشود، لذا کسانی که از طریق سایت ثبت نام میکنند در اولویت اول قرار دارند.
 • در ضمن کاربران برای شرکت در دوره میتوانند بصورت گروهی شرکت کنند(امکان ثبت نام چند نفری هست)
 • کسانی که از طریق سایت در دوره شرکت میکنند از تخفیف ویژه بهره مند میشوند.

دوره های مرتبط


نظراتبرای ارسال دیدگاه باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.